HOME

FALL SPORTS
   
Cross Country
    Field Hockey
   
Football
    Golf
    Girls Soccer
    Boys Soccer
    Girls Tennis
    Volleyball

   
WINTER SPORTS
    Boys Basketball
    Girls Basketball
    Bowling 
    Gymnastics
    Ice Hockey
    Boys Swimming
    Girls Swimming
    Wrestling

    
SPRING SPORTS
    Baseball
    Softball
    BoysTennis
    Track

SOUTHWEST DISTRICT
    Minutes
    Posting Page
    Tournament Mgrs.
    Sport Calendar

    SWD State Champs

ABOUT US
   
Board Members
    Board Calendar

 
LINKS
    OHSAA
    Central District
    East District
    Northeast District
 
   Northwest District
    Southeast District


2018 Boys Soccer Calendar

First Day of Coaching:  August 1, 2018
Season Begins:  August 18, 2018
Season Ends:  November 10, 2018

Boys Soccer Seed Meeting: Sunday, October 7, 2018, 2:00 p.m.

Sectional:  October 15 - 20, 2018
District:    October 22 - 27, 2018
Regional:  October 30 - November 3, 2018
State:  November 6 - 10, 2018

View 2018 Soccer Rules & Regulations (Posted 7-9-18)

2018 Boys Soccer Team Assignments
Posted 6-25-18


Division I Boys
(Rev. 7-18-18)
 
Division II Boys
(Rev. 7-18-18)
Division III Boys
(Rev. 7-18-18)

View Boys Soccer Tournament Archives (Updated 6-25-18)


2018 BOYS SOCCER SECTIONAL TOURNAMENT BRACKETS
(Posted 6-28-18)
 

DIVISION I

DIVISION II

DIVISION III


Cincinnati 1, 2, 3     Cincinnati 4 & 5
 

Cincinnati 1, 2 & 3 South 1, 2 & 3
(Rev. 7-18-18)


Dayton 1, 2, & 3
 

Dayton 1 & 2     Springfield

Dayton 1 & 2     Dayton 3, 4, & 5

 

2018 BOYS SOCCER DISTRICT TOURNAMENT BRACKETS
(Posted 6-25-18)


Division I Bracket
Thurs., Oct. 25, 2018
 

Division II Bracket
Thurs., Oct. 25, 2018

Division III Bracket
Thurs., Oct. 25, 2018

 

2017 BOYS SOCCER  STATE TOURNAMENTS
View Boys & Soccer Regional & State Brackets

 

2018 Boys Soccer Tournament Directors

Tournament Managers contact information is listed below with team listings.

Sectional Tournament Directors
Division I, Cincinnati - Phil Poggi, 513-686-1770 X3210, poggip@sycamoreschools.org
Division I, Dayton - Dave Wedderburn, 937-668-1978, dewedder@yahoo.com
Division II, Cincinnati - Gene Bishop, 513-225-5334, genebishop@fuse.net
Division II, Dayton - J. D. Foust, 937-669-6363, jfoust@tippcity.k12.oh.us
Division III, Cincinnati - Joe Kimling, 513-587-0010, jkimling@madeiracityschools.org
Division III, Dayton  - Gavin Spitler, 937-676-2002, gavin_spitler@newton.k12.oh.us


Rev. 7-18-18:  Deleted St. Bernard-Elmwood Place from Division III Boys Soccer, South.

SOUTHWEST DISTRICT 2018 BOYS SOCCER

Per the direction of the Southwest District Athletic Board, all teams in a bracketed tournament will be seeded.  All online voting materials will be emailed to the Athletic Director who will provide this information to the coach.  The coach will make comments pertinent to his/her team online from Sunday, September 30, 2018 to Wednesday, October 3, 2018, and online voting will begin on Thursday, October 4, 2018 and will end at NOON on Saturday, October 6, 2018.  The mandatory coaches meeting will be held on Sunday, October 7, 2018, 2:00 p.m.  The tournament manager will distribute in either written form or spreadsheet the tally of all votes at the manager’s meeting on Sunday, October 7, 2018.  All ties will be broken prior to the placement of teams on the brackets.

By board action, starting with the 2011-2012 tournaments, the coach cannot vote for his school in the seeding process, and the highest and lowest votes for each school will be dropped before the final tabulation.

By board action, starting with the 2013 spring tournaments, a coach that does not vote in a bracketed tournament loses his highest score, second highest score, and lowest score prior to final calculation.

Once that the seeds are determined, the seeds will go on the brackets in order of seed.  The first seeded team will go followed by the second seeded team.  Any team may choose to pass, and if it does so, the next seeded team will be given a choice to go on the bracket.  After a seeded team goes on the bracket, the seeded team that passed will again be given an opportunity to go on the bracket.  This process will continue until the brackets are filled.

Any team that does not show at the tournament placement meeting will go on the bracket last.  Any school that does not vote online by Saturday, October 6, 2018, noon, will not be permitted to vote at a later time and his next highest vote will be dropped prior to final tabulation.  Any school that does not meet voting requirements but does attend the placement meeting will receive the votes that the school received for seeding purposes and will be seeded accordingly.  If a coach is late for the seed meeting and has missed his opportunity to go on the bracket, his absence will be considered as a pass, and will be given an opportunity to go on once he is in attendance.  If more than one coach does not show up, the tournament manager will flip a coin to determine the order of placement on the bracket. 

Per action of the State Board of Directors, the following fine structure is in place:

Failure to submit seeding information when prescribed by OHSAA regulations.  Fine of $50.00.

Failure to vote in online voting process to determine seeding.  Fine of $50.00. 

Failure for coach, administrator, or authorized team representative to attend the tournament draw meeting.  Fine of $50.00.

Failure to show up for tournament contest/refusal to finish a contest which has been started and suspended for any reason.  Fine of $150.00 plus cost of officials, site expenses, and team expenses incurred by opposing team, except for presale ticket revenue.

An appeals procedure shall be established and communicated by the OHSAA.

Per action of the State Board of Directors, all cellular telephones and other electronic devices (i.e. laptop computers or iPads) that could be utilized for transmitting information shall be turned off by all individuals in attendance during the draw/seed meeting until such time that the meeting is adjourned.

DIVISION I SECTIONAL TOURNAMENTS - October 15 - 20, 2018

CINCINNATI 1, 2, 3, 4 & 5 - OPEN PLACEMENT TOURNAMENT

CINCINNATI DIVISION I TOURNAMENTS
Phil Poggi, Mgr., Sycamore High School, 7400 Cornell Road, Cincinnati, OH  45242. 
Business Phone:  513-686-1770 X3210 
E-mail:  poggip@sycamoreschools.org   

SCHOOLS:  Anderson, Archbishop Moeller, Colerain, Edgewood, Elder, Fairfield, Hamilton, Harrison, Kings, La Salle, Lakota East, Lakota West, Lebanon, Little Miami, Loveland, Mason, Middletown, Milford, Northwest, Oak Hills, Princeton, St. Xavier, Sycamore, Talawanda, Turpin, Walnut Hills, West Clermont, Western Brown, Western Hills, Winton Woods, Withrow.  (31)

DAYTON 1, 2 & 3 - OPEN PLACEMENT TOURNAMENT

DAYTON DIVISION I TOURNAMENTS
Dave Wedderburn, Mgr., 1882 Delta Avenue, Xenia, OH  45385. 
Cell Phone:  937-668-1978; Home Phone:  937-372-6030. 
E-mail:  dewedder@yahoo.com

SCHOOLS:  Beavercreek, Belmont, Butler, Carroll, Centerville, Fairborn, Franklin, Kettering Fairmont, Miamisburg, Northmont, Piqua, Sidney, Springboro, Springfield, Stebbins, Tecumseh, Troy, Wayne, Xenia.  (19)

DIVISION I DISTRICT TOURNAMENT

All boys soccer district semi-final games will be played on Monday, October 22, 2018, 7:00 p.m..
All boys soccer district final tournament games will be played on Thursday, October 25, 2018, 7:00 p.m. 
Sites to be determined.

Dale Creamer, Mgr., 9016 Pleasant Plain Road, Brookville, 45309. 
Cell Phone:  937-475-3833; Home Phone:  937-833-4771.
E-mail:  dcreamer@ohsaa.org

Bob Huelsman, Mgr., 2803 Silver Maple Lane, Beavercreek, 45431.
Cell Phone:  937-418-3068; Home Phone:  937-912-5055. 
E-mail:  bhuelsman@ohsaa.org   

Each sectional will have one (1) winner.  These winners will compete in District Championships (pre-drawn brackets, sites and times to be determined).  There will be four (4) Districts and four (4) District Champions. Each District winner qualifies to the Regional Tournament. 


DIVISION II SECTIONAL TOURNAMENTS - October 15 - 20, 2018

CINCINNATI 1, 2 & 3 - OPEN PLACEMENT TOURNAMENT

CINCINNATI DIVISION II TOURNAMENTS
Gene Bishop, Mgr., 1337 Linden Creek, Milford, 45150. 
Cell Phone:  513-225-5334. 
E-mail:  genebishop@fuse.net  

SCHOOLS:  Archbishop McNicholas, Badin, Batavia, Bishop Fenwick, Blanchester, Cincinnati Hills Christian Academy, Clinton-Massie, Goshen, Indian Hill, Monroe, Mount Healthy, New Richmond, North College Hill, Norwood, Roger Bacon, Ross, Summit Country Day, Taylor, Wilmington, Wyoming.  (20)

DAYTON 1 & 2 - OPEN PLACEMENT TOURNAMENT

DAYTON DIVISION II TOURNAMENTS
J. D. Foust, Tippecanoe H.S., 615 E. Kessler-Cowlesville Road, Tipp City, 45371.
Business Phone:  937-669-6363 
E-mail:  jfoust@tippcity.k12.oh.us

DAYTON SCHOOLS:  Archbishop Alter, Bellbrook, Chaminade Julienne, Dunbar, Eaton, Greenville, Meadowdale, Milton Union, Oakwood, Ponitz Career Technology Center, Shawnee, Thurgood Marshall, Tippecanoe, Trotwood-Madison, Valley View, West Carrollton.  (16)

SPRINGFIELD
J. D. Foust, Tippecanoe H.S., 615 E. Kessler-Cowlesville Road, Tipp City, 45371.
Business Phone:  937-669-6363 
E-mail:  jfoust@tippcity.k12.oh.us

SPRINGFIELD SCHOOLS:  Bellefontaine, Benjamin Logan, Graham Local, Indian Lake, Kenton Ridge, Northwestern, Urbana.  (7)

DIVISION II DISTRICT TOURNAMENT

All boys soccer district semi-final games will be played on Monday, October 22, 2018, 7:00 p.m.
All boys soccer district final tournament games will be played on Thursday, October 25, 2018, 7:00 p.m. 
Sites to be determined.

Dale Creamer, Mgr., 9016 Pleasant Plain Road, Brookville, 45309. 
Cell Phone:  937-475-3833; Home Phone:  937-833-4771.
E-mail:  dcreamer@ohsaa.org

Bob Huelsman, Mgr., 2803 Silver Maple Lane, Beavercreek, 45431.
Cell Phone:  937-418-3068; Home Phone:  937-912-5055. 
E-mail:  bhuelsman@ohsaa.org   

Each sectional will have an upper and lower bracket winner.  These winners will compete in District Championships (pre-drawn brackets, sites and times to be determined).  There will be three (3) Districts and three (3) District Champions. Each District winner qualifies to the Regional Tournament. 


DIVISION III SECTIONAL TOURNAMENTS - October 15 - 20, 2018

SOUTH 1, 2 & 3 - OPEN PLACEMENT TOURNAMENT

SOUTH DIVISION III TOURNAMENTS
Joe Kimling, Mgr., Madeira High School, 7465 Loannes Drive, Cincinnati, 45243.
Business Phone:  513-587-0010. 
E-mail:  jkimling@madeiracityschools.orgn_spitler@newton.k12.oh.us

SCHOOLS:  Bethel Tate, Cincinnati Christian, Cincinnati Country Day, Clark Montessori, Clermont Northeastern, Deer Park, Fayetteville-Perry, Felicity-Franklin, Finneytown, Georgetown, Madeira, Mariemont, Purcell Marian, Reading, Ripley Union Lewis-Huntington, Seven Hills, Williamsburg.  (17)

DAYTON 1, 2, 3, 4 & 5 – OPEN PLACEMENT TOURNAMENT

DAYTON DIVISION III TOURNAMENTS
Gavin Spitler, Mgr., Gavin Spitler, Newton High School
Business Phone:  937-676-2002,
E-mail:  gavin_spitler@newton.k12.oh.us gavi

SCHOOLS:  Bethel, Botkins, Brookville, Carlisle, Catholic Central, Dayton Christian, Dixie, Emmanuel Christian Academy, Fairlawn, Franklin Monroe, Greeneview, Greenon, Jackson Center, Legacy Christian Academy, Lehman Catholic, Madison Senior, Miami East, Miami Valley School, Newton Local, Northeastern, Preble Shawnee, Southeastern Local, Stivers School for the Arts, Tri-County North, Troy Christian, Twin Valley South, Waynesville, West Liberty-Salem, Yellow Springs.  (29)

DIVISION III DISTRICT TOURNAMENT

All boys soccer district semi-final games will be played on Monday, October 22, 2018, 7:00 p.m.
All boys soccer district final tournament games will be played on Thursday, October 25, 2018, 7:00 p.m.  Sites to be determined.

Dale Creamer, Mgr., 9016 Pleasant Plain Road, Brookville, 45309. 
Cell Phone:  937-475-3833; Home Phone:  937-833-4771.
E-mail:  dcreamer@ohsaa.org

Bob Huelsman, Mgr., 2803 Silver Maple Lane, Beavercreek, 45431.
Cell Phone:  937-418-3068; Home Phone:  937-912-5055. 
E-mail:  bhuelsman@ohsaa.org   

Each sectional will have one (1) winner.  These winners will compete in District Championships (pre-drawn brackets, sites and times to be determined).  There will be four (4) Districts and four (4) District Champions. Each District winner qualifies to the Regional Tournament. 

Posted 7-4-18