HOME

FALL SPORTS
   
Cross Country
    Field Hockey
   
Football
    Golf
    Girls Soccer
    Boys Soccer
    Girls Tennis
    Volleyball

   
WINTER SPORTS
    Boys Basketball
    Girls Basketball
    Bowling 
    Gymnastics
    Ice Hockey
    Boys Swimming
    Girls Swimming
    Wrestling

    
SPRING SPORTS
    Baseball
    Softball
    BoysTennis
    Track

SOUTHWEST DISTRICT
    Minutes
    Posting Page
    Tournament Mgrs.
    Sport Calendar

    SWD State Champs

ABOUT US
   
Board Members
    Board Calendar

 
LINKS
    OHSAA
    Central District
    East District
    Northeast District
 
   Northwest District
    Southeast District


2018 Girls Tennis Calendar

First Day of Coaching:  August 1, 2018
Season Begins:  August 10, 2018
Season Ends:  October 27, 2018

Girls Tennis Draw Meeting:  Sunday, September 23, 2018, 2:00 p.m.

Sectional:  October 1 - 6, 2018
District:    October 8 - 13, 2018
State:   October 19 - 20, 2018

View 2018 Girls Tennis Rules & Regulations (Posted 7-18-18)

2018 Girls Tennis Team Assignments
Posted 7-7-18


Division I

 
Division II
(Rev. 8-2-18)

 


2018 GIRLS TENNIS SECTIONAL TOURNAMENT INFORMATION

Girls Sectional Tournament Draw Meeting:  Sunday, September 23, 2018, 2:00 p.m.
 

Division I

Division II

 


DIVISION I - MASON TENNIS COMPLEX (MIDDLE SCHOOL)
Open Draw - View AD/Coach Letter Regarding Voting
Wednesday
, October 3, 2018 (8:30 a.m.) - Rev. 9-11-18
Semifinals and Finals, Saturday, October 6, 2018 (9:00 a.m.)
 


DIVISION II - MASON TENNIS COMPLEX (MIDDLE SCHOOL)
Open Draw - View AD/Coach Letter Regarding Voting
Tuesday, October 2
, 2018 (8:30 a.m.) - Rev. 9-11-18
Semifinals and Finals, Saturday, October 6, 2018 (9:00 a.m.)


DIVISION I CINCINNATI - ATP LINDNER FAMILY TENNIS CENTER
Open Draw - View AD/Coach Letter Regarding Voting

Thursday, October 4, 2018 (8:30 a.m. to dark)
Semifinals, Consolations, and Finals, Saturday, October 6, 2018 (9:00 a.m.)
 


DIVISION II CINCINNATI - ATP LINDNER FAMILY TENNIS CENTER

Open Draw - View AD/Coach Letter Regarding Voting
Wednesday, October 3, 2018 (8:30 a.m.)
Semifinals, Consolations, and Finals, Saturday, October 6, 2018 (9:00 a.m.)
 


DIVISION I DAYTON - CENTERVILLE H.S.
Thursday, October 4, 2018 (4:00 p.m. at Fairmont H.S.)
Friday, October 5, 2018 (9:00 a.m. at Centerville H.S.)

View Division Doubles Bracket


DIVISION II DAYTON - CENTERVILLE H.S.
Wednesday, October 3, 2018 (4:00 p.m.)
Thursday, October 4, 2018 (9:00 a.m.)
Semifinals and Finals, Saturday, October 6, 2018 (9:00 a.m.)
 


DIVISION I - TROY H.S.
Wednesday, October 3, 2018; Coaches meeting at 8:30 a.m.; starting time 8:45 a.m. 
Rain dates Thursday, October 4, or Friday, October 5, 2018.
Finals, Saturday, October 6, 2018; Coaches meeting at 8:30 a.m.; starting time 8:45 a.m.

 


DIVISION II - TROY H.S.
Tuesday, October 2, 2018; Coaches meeting, 8:30 a.m.; Starting time, 8:45 a.m.
Rain dates, Thursday, October 4, or Friday, October 5, 2018.
Finals, Saturday, October 6, 2018; Coaches meeting, 8:30 a.m.; Starting time, 8:45 a.m.

 

 

2018 GIRLS TENNIS DISTRICT INFORMATION


DIVISION I DISTRICT

Lindner Family Tennis Center - Mason
Thursday, October 11, 2018 (9:00 a.m.); Saturday, October 13, 2018 (9:00 a.m.)
 

DIVISION II DISTRICT
Lindner Family Tennis Center - Mason
Thursday, October 11, 2018 (9:00 a.m.); Saturday, October 13, 2018 (9:00 a.m.)

 

2018 Girls Tennis Tournament Managers

Sectionals
Divisions I  & II, Cincinnati, - Russ King, 513-607-0430, rking@stxavier.org
Divisions I & II, Mason -  Scott Stemple, 513-398-2513, stemples@masonohioschools.com
Divisions I & II, Dayton  - Tim Voegeli, 937-271-7690, tim.voegeli@earthlink.net
Divisions I & II, Troy  - Larry & Eileen Jackson, 937-681-9310, larryjackson1200@gmail.com

Districts
Division I ATP Courts, Mason - Russ King, 513-607-0430, rking@stxavier.org
Division II ATP Courts, Mason -  Tim Voegeli, 937-271-7690, tim.voegeli@earthlink.net


Rev. 8-2-18:  Dunbar has been deleted from Division II Girls Tennis at Centerville.

SOUTHWEST DISTRICT 2018 GIRLS TENNIS

DIVISION I SECTIONAL TOURNAMENT October 1 - 6, 2018

DIVISION I OPEN DRAW CINCINNATI, A.T.P, & MASON HIGH SCHOOL

CINCINNATI, A.T.P. Lindner Family Tennis Center
5460 Courseview Drive, Mason, 45040
Wednesday, October 3, 2018 (8:30 a.m. to dark)
Semifinals, Consolations, and Finals, Saturday, October 6, 2018 (9:00 a.m.)
Russ King, Mgr., 118 Dogwood Dr., Loveland 45140.
Cell Phone: 513-607-0430. Home Phone: 513-683-9050.
E-mail: rking@stxavier.org

MASON HIGH SCHOOL
6100 Mason-Montgomery Road, Mason, 45040
Wednesday, October 3, 2018 (8:30 a.m.) Rev. 9-11-18
Semifinals and Finals, Saturday, October 6, 2018 (9:00 a.m.)
Scott Stemple, Mgr., Mason High School, 6100 Mason-Montgomery Rd., Mason, 45040
Business Phone: 513-398-2513. Cell Phone: 937-725-0280.
E-mail: stemples@masonohioschools.com

SCHOOLS: Anderson, Colerain, Fairfield, Hamilton, Harrison, Kings, Lakota East, Lakota West, Little Miami, Loveland, Mason, Mercy McAuley, Milford, Mount Healthy, Mount Notre Dame, Northwest, Oak Hills, Princeton, Ross, Seton, St. Ursula Academy, Sycamore, Talawanda, Turpin, Ursuline Academy, Walnut Hills, West Clermont, Western Brown, Winton Woods. (29)

An open placement meeting to place teams on the brackets will be held on Sunday, September 23, 2018, 2:00 p.m. Starting Sunday, September 16, 2018, each coach must post his teams record, and then must vote on the ranking of all teams by noon on Saturday, September 22, 2018. The manager will distribute voting results at the draw meeting on Sunday, September 23, 2018.

DAYTON, Centerville High School
500 East Franklin St., Centerville 45459
Thursday, October 4, 2018 (4:00 p.m. at Fairmont H.S.)
Friday, October 5, 2018 (9:00 a.m. at Centerville H.S.)
Semifinals and Finals, Saturday, October 7, 2017 (9:00 a.m.)
Tim Voegeli, Mgr., 2651 Crescent Blvd., Dayton 45409.
Cell Phone: 937-271-7690.
E-mail: tim.voegeli@earthlink.net  

SCHOOLS: Beavercreek, Bellbrook, Centerville, Edgewood, Franklin, Kettering Fairmont, Lebanon, Miamisburg, Middletown, Monroe, Springboro, West Carrollton, Wilmington. (13)

TROY, Troy High School
151 Staunton Rd., Troy 45373
Wednesday, October 3, 2018; Coaches meeting at 8:30 a.m.; starting time 8:45 a.m. 
Rain dates Thursday, October 4, or Friday, October 5, 2018.
Finals, Saturday, October 6, 2018; Coaches meeting at 8:30 a.m.; starting time 8:45 a.m.
Eileen & Larry Jackson, Mgr., 132 Deeter Drive, Englewood, 45315.
E-mail: larryjackson1200@gmail.com

SCHOOLS: Butler, Fairborn, Greenville, Northmont, Piqua, Sidney, Springfield, Stebbins, Tecumseh, Trotwood-Madison, Troy, Wayne, Xenia. (13)

Qualifiers from each Sectional to District will be four singles and four doubles in
Division I.

DIVISION I DISTRICT MEET A.T.P. Lindner Family Tennis Center
5460 Courseview Drive, Mason, 45040
Thursday, October 11, 2018 (9:00 a.m.); Saturday, October 13, 2018 (9:00 a.m.)

Russ King, Mgr., 118 Dogwood Dr., Loveland 45140.
Cell Phone: 513-607-0430. Home Phone: 513-683-9050.
E-mail: rking@stxavier.org

Qualifiers from District to State Meet will be four (4) singles and four (4) doubles. State Meet to be held on October 19 - 20, 2018.


DIVISION II SECTIONAL TOURNAMENT - October 1 - 6, 2018

DIVISION I OPEN DRAW CINCINNATI, A.T.P, & MASON HIGH SCHOOL

CINCINNATI A.T.P. Lindner Family Tennis Center
5460 Courseview Drive, Mason, 45040
Thursday, October 4, 2018 (8:30 a.m.)
Semifinals, Consolations, and Finals, Saturday, October 6, 2018 (9:00 a.m.)
Russ King, Mgr., 118 Dogwood Dr., Loveland 45140.
Business Phone: 513-761-7600, Home Phone: 513-683-9050.
E-mail:
rking@stxavier.org

MASON HIGH SCHOOL
6100 Mason-Montgomery Road, Mason, 45040
Tuesday, October 2, 2018 (8:30 a.m.)
Semifinals and Finals, Saturday, October 6, 2018 (9:00 a.m.)
Scott Stemple, Mgr., Mason High School, 6100 Mason-Montgomery Rd., Mason, 45040
Business Phone: 513-398-2513. Cell Phone: 937-725-0280.
E-mail:
stemples@masonohioschools.com

SCHOOLS: Archbishop McNicholas, Badin, Batavia, Bethel-Tate, Bishop Fenwick, Blanchester, Cincinnati Country Day, Cincinnati Hills Christian Academy, Clermont Northeastern, Clinton-Massie, East Clinton, Felicity Franklin, Goshen, Indian Hill, Madeira, Madison Senior, Mariemont, New Richmond, Norwood, Roger Bacon, Seven Hills, Summit Country Day, Taylor, Waynesville, Wyoming. (25)

DAYTON, Centerville High School
500 East Franklin St., Centerville 45459
Wednesday, October 3, 2018 (4:00 p.m.)
Thursday, October 4, 2018 (9:00 a.m.)
Semifinals and Finals, Saturday, October 6, 2018 (9:00 a.m.)
Tim Voegeli, Mgr., 2651 Crescent Blvd., Dayton 45409.
Cell Phone: 937-271-7690.
E-mail:
tim.voegeli@earthlink.net

SCHOOLS: Archbishop Alter, Carlisle, Carroll, Chaminade Julienne, Greeneview, Miami Valley School, Northridge, Oakwood, Preble Shawnee, Stivers School for the Arts, Valley View. (11)

TROY, Troy High School
151 Staunton Rd., Troy 45373
Tuesday, October 2, 2018; Coaches meeting, 8:30 a.m.; Starting time, 8:45 a.m.
Rain dates, Thursday, October 4, or Friday, October 5, 2018.
Finals, Saturday, October 6, 2018; Coaches meeting, 8:30 a.m.; Starting time, 8:45 a.m.
Eileen & Larry Jackson, Mgr., 132 Deeter Drive, Englewood, 45315.
E-mail:
larryjackson1200@gmail.com

SCHOOLS: Bellefontaine, Brookville, Catholic Central, Dixie, Eaton, Greenon, Kenton Ridge, Lehman Catholic, Milton-Union, Northwestern, Shawnee (Springfield), Tippecanoe, Urbana. (13)

Qualifiers from Sectional to District will be four singles and four doubles in Division II.

DIVISION II DISTRICT MEET A.T.P. Lindner Family Tennis Center
5460 Courseview Drive, Mason, 45040
Thursday, October 11, 2018 (9:00 a.m.); Saturday, October 13, 2018 (9:00 a.m.)

Tim Voegeli, Mgr., 2651 Crescent Blvd., Dayton 45409.
Cell Phone: 937-271-7690.
E-mail: tim.voegeli@earthlink.net

Qualifiers from District to State Meet will be four (4) singles and four (4) doubles. State Meet to be held October 19 - 20, 2018.

Rev. 7-18-18