HOME

FALL SPORTS
   
Cross Country
    Field Hockey
   
Football
    Golf
    Girls Soccer
    Boys Soccer
    Girls Tennis
    Volleyball

   
WINTER SPORTS
    Boys Basketball
    Girls Basketball
    Bowling 
    Gymnastics
    Ice Hockey
    Boys Swimming
    Girls Swimming
    Wrestling

    
SPRING SPORTS
    Baseball
    Softball
    BoysTennis
    Track

SOUTHWEST DISTRICT
    Minutes
    Posting Page
    Tournament Mgrs.
    Sport Calendar

    SWD State Champs

ABOUT US
   
Board Members
    Board Calendar

 
LINKS
    OHSAA
    Central District
    East District
    Northeast District
 
   Northwest District
    Southeast District

 

 


2018 Softball Calendar

First Day of Coaching - February 19, 2018
Season Begins:  March 24, 2018
Tournament Draw:  April 29, 2018, 2:00 p.m.
Sectional - May 5 - 12, 2018
District - May 14 - 19, 2018
Regional - May 24 - 25, 2018
State - May 31 - June 2, 2018
Season Ends:  June 9, 2018

View 2018 Softball Rules & Regulations (Posted 3-14-18)
 

Division I Teams
 

Division II Teams
Rev. 4-18-18
 

Division III Teams
Rev. 4-15-18
 

Division IV Teams
Rev. 3-26-18
 

View Softball Tournament Archives (Beginning with 2010)
 

 

2018 SOFTBALL DISTRICT TOURNAMENT BRACKETS
Posted 1-10-18
Division I Division II Division III Division IV  (Rev. 3-25-18)

 

2018 SOFTBALL REGIONAL & STATE TOURNAMENT BRACKETS
View STATE Softball Regional & State Draw

Division I State Bracket     |     Division II State Bracket     |     Division III State Bracket     |     Division IV State Bracket
 

 

2018 Softball Tournament Managers

Division I Cincinnati, 1, 2, 3, 4, 5 - Bill Stewart, Mgr., C:  513-382-2478;  STEW1133@yahoo.com
Division I Dayton,  1, 2, 3 - Rob Dement, Mgr., 937-439-3517, rob.dement@centerville.k12.oh.us

Division II Cincinnati - Gene Bishop, Mgr., H:  513-575-1898; C:  513-225-5334, genebishop@fuse.net
Division II Dayton - 
Craig Eier, Mgr., 937-206-3709, craig.eier@tecumsehlocal.org 
Division II Tecumseh - Craig Eier, Mgr., 937-206-3709, craig.eier@tecumsehlocal.org 

Division III Cincinnati - Gene Bishop, Mgr., H:  513-575-1898, C:  513-225-5334.  genebishop@fuse.net
Division III Dayton -
Dusty Yingst, 937-418-1783, DYINGST@gcswave.com
Division III Northmont -
Micah Harding, Mgr., 937-409-9269, mharding@northmontschools.net

Division IV Cincinnati, 1, 2 - Gene Bishop, Mgr., H:  513-575-1898; C:  513-225-5334, genebishop@fuse.net
Division IV Dayton, 1 - Dusty Yingst, 937-418-1783,
DYINGST@gcswave.com
Division IV Sidney, 1, 2, 3 - John Wolfinger, Mgr., W:  937-492-7145; C:  937-726-8684, jwolfinger@hotmail.com 

DISTRICT TOURNAMENT MANAGERS
Division I, Sites TBD - Richard Bryant, Mgr., 513-615-5234, richard.bryant@lakotaonline.com
Division I,
Sites TBD - Micah Harding, Mgr., 937-409-9269, mharding@northmontschools.net
Division II,
Sites TBD- Scott Stemple, Mgr., C:  937-725-0280; W:  513-398-2513, stemples@masonohioschools.com
Division III,
Sites TBD -  Dusty Yingst, 937-418-1783, DYINGST@gcswave.com
Division IV,
Sites TBD - Eric Silverman, Mgr., C:  513-253-7287, esilverman@monroelocalschools.com


Rev. 4-18-18:  Added Woodward to Division II Softball at Cincinnati.
Rev. 4-15-18:  Moved Blanchester from Division III Softball at Cincinnati, to Division III Softball at Dayton.
Rev. 4-15-18:  Added St. Bernard Elmwood Place to Division III Cincinnati.
Rev. 4-7-18:  Deleted Meadowdale from Division III Softball at Dayton.
Rev. 4-5-18:  Deleted Dunbar from Division II Softball at Dayton.
Rev. 3-15-18:  Added Bradford to Division IV Softball at Sidney.
Rev. 3-15-18:  Added James Gamble Montessori to Division IV Softball at Cincinnati.
Rev. 3-15-18:  Added Clermont Northeastern to Division III Softball at Cincinnati.

2018 SECTIONAL-DISTRICT GIRLS SOFTBALL TOURNAMENTS

SOUTHWEST DISTRICT

Division I Girls Sectional Tournaments Monday, May 7, 2018 & Wednesday, May 9, 2018; District Semi- finals, Monday, May 14, 2018

Cincinnati, Sections 1, 2, 3, 4, & 5 Open Draw

Lebanon High School, 1916 Drake Road, Lebanon, 45036 - Bill Stewart, Mgr., Cell Phone: 513-382-2478. Business Phone: 513-934-5111. Cell Phone: 513-382-2478. E-mail: stew1133@yahoo.com

SCHOOLS: Anderson, Colerain, Edgewood, Fairfield, Hamilton, Harrison, Kings, Lakota East, Lakota West, Little Miami, Loveland, Mason, McAuley, Milford, Mother of Mercy, Mount Healthy, Mount Notre Dame, Oak Hills, Princeton, Seton, St. Ursula Academy, Sycamore, Talawanda, Turpin, Ursuline Academy, Walnut Hills, West Clermont, Western Brown, Wilmington, Winton Woods, and Withrow. (31)

Dayton, Sections 1, 2, & 3 Open Draw

Centerville High School, 500 East Franklin Street, Centerville, 45459 - Rob Dement, Mgr., Business Phone:  937-439-3517. Cell Phone: 937-503-0775. E-mail: rob.dement@centerville.k12.oh.us 

SCHOOLS: Beavercreek, Butler, Centerville, Fairborn, Kettering Fairmont, Lebanon, Miamisburg, Middletown, Northmont, Piqua, Sidney, Springboro, Springfield, Stebbins, Tecumseh, Troy, Wayne, West Carrollton, and Xenia. (19)

Division I District Tournament Saturday, May 19, 2018 Lakota East High School & Northmont High School

Lakota East High School, 6840 Lakota Lane, Liberty Township, 45044 Richard Bryant, Mgr., Lakota East High School, 6840 Lakota Lane, Liberty Township, 45044. Business Phone: 513-759-8622. Cell Phone: 513-615-5234. E-mail: Richard.bryant@lakotaonline.com

Northmont High School, 4916 West National Road, Clayton, 45315 - Micah Harding, Mgr., Northmont High School, 4916 West National Road, Clayton, 45315. Business Phone: 937-832-6013. Cell Phone: 937-409-9269. E-mail: mharding@northmontschools.net . 

Each Division I Sectional Tournament will send two teams to the Division I District Tournament per the Southwest District pre-draw bracket.

Division I Regional Tournaments May 23 26, 2018. Information to be Announced.


Division II Girls Sectional Tournament Tuesday, May 8, 2018 & Thursday, May 10, 2018; District Semi-finals, Tuesday, May 15, 2018

Cincinnati, Gene Bishop, Mgr., 1337 Linden Creek Drive, Milford, 45150.  Cell Phone:  513-225-5334, Home Phone:  513-575-1898.  E-mail: genebishop@fuse.net

SCHOOLS: Archbishop McNicholas, Badin, Batavia, Clinton Massie, Goshen, Indian Hill, New Richmond, Northwest, Norwood, Reading, Roger Bacon, Ross, Taylor, Woodward, and Wyoming. (15)

Dayton, Tecumseh High School, 1255 Bischoff Road, New Carlisle, 45344 - Craig Eier, Mgr., New Carlisle, Business Phone: 937-845-4512. Cell Phone: 937-206-3709. E-mail: craig.eier@tecumsehlocal.org

SCHOOLS: Archbishop Alter, Bellbrook, Belmont, Bishop Fenwick, Carroll, Chaminade-Julienne, Eaton, Franklin, Greenville, Monroe, Oakwood, Ponitz Career Technology Center, Stivers School for the Arts, Thurgood Marshall, Tippecanoe, Trotwood Madison, and Valley View. (17)

New Carlisle, Tecumseh High School, 1255 Bischoff Road, New Carlisle, 45344 - Craig Eier, Mgr. Business Phone: 937-845-4512. Cell Phone: 937-206-3709. E-mail: craig.eier@tecumsehlocal.org

SCHOOLS: Bellefontaine, Benjamin Logan, Graham, Greenon, Kenton Ridge, Northwestern, and Shawnee (Springfield). (7)

Division II District Tournament Friday, May 18, 2087 & Saturday, May 19, 2018 - Mason Arena, Mason Middle School

Mason High School 6100 S. Mason-Montgomery Road, Mason, 45040 - Scott Stemple, Mgr., Cell Phone: 937-725-0280. Business Phone: 513-398-2513. E-mail: stemples@masonohioschools.com

Each Division II Sectional Tournament will send two teams to the Division II District Tournament per the Southwest District pre-draw bracket.

Division II Regional Tournaments May 23 26, 2018. Information to be Announced.


Division III Girls Sectional Tournament Monday, May 7, 2018 & Wednesday, May 9, 2018; District Semi-finals: Monday, May 14, 2018

Cincinnati, Gene Bishop, Mgr., 1337 Linden Creek Drive, Milford, 45150.  Cell Phone:  513-225-5334, Home Phone:  513-575-1898.  E-mail: genebishop@fuse.net

SCHOOLS: Bethel-Tate, CHCA, Clermont Northeastern, Deer Park, Finneytown, Georgetown, Madeira, Mariemont, North College Hill, Purcell Marian, Seven Hills, St. Bernard Elmwood Place, Williamsburg. (13)

Dayton, Greenville High School, 100 Green Wave Way, Greenville, 45331 - Dusty Yingst, Mgr., Business Phone: 937-548-4416. Cell Phone: 937-418-1783. E-mail: dyingst@gcswave.com

SCHOOLS: Brookville, Carlisle, Dixie, East Clinton, Greeneview, Madison Senior, Northridge, Preble Shawnee, and Waynesville. (9)

Northmont High School, 4916 West National Road, Clayton, 45315 - Micah Harding, Mgr., Northmont High School, 4916 West National Road, Clayton, 45315. Business Phone: 937-832-6013. Cell Phone: 937-409-9269. E-mail: mharding@northmontschools.net . 

SCHOOLS: Anna, Arcanum, Bethel, Indian Lake, Miami East, Milton-Union, National Trail, Northeastern, Urbana, Versailles, and West Liberty-Salem. (11)

Division III District Tournament - Friday, May 18, 2018 & Saturday, May 19, 2018 Sites and Times TBD. Greenville High School, 100 Green Wave Way, Greenville, 45331 - Dusty Yingst, Mgr., Business Phone: 937-548-4416. Cell Phone: 937-418-1783. E-mail: dyingst@gcswave.com

Each Division III Sectional Tournament will send two teams to the Division III District Tournament per the Southwest District pre-draw bracket.

Division III Regional Tournaments May 23 26, 2018. Information to be Announced.


Division IV Girls Sectional Tournament Tuesday, May 8, 2018 & Thursday, May 10, 207; District Semi-finals: Tuesday, May 15, 2018

Cincinnati, Gene Bishop, Mgr., 1337 Linden Creek Drive, Milford, 45150.  Cell Phone:  513-225-5334, Home Phone:  513-575-1898.  E-mail: genebishop@fuse.net

SCHOOLS: Cincinnati Christian, Cincinnati Country Day, Fayetteville Perry, Felicity Franklin, James Gamble Montessori, Lockland, Middletown Christian, New Miami, Oyler, Ripley Union-Lewis. (10)

DAYTON AND SIDNEY 1, 2, 3, & 4 OPEN DRAW

Dayton, Greenville High School, 100 Green Wave Way, Greenville, 45331 - Dusty Yingst, Mgr., Business Phone: 937-548-4416. Cell Phone: 937-418-1783. E-mail: dyingst@gcswave.com

Sidney, John Wolfinger, Mgr., 1714 Burkewood Drive, Sidney, 45365. Cell Phone: 937-726-8684. E-mail: jwolfinger@hotmail.com

SCHOOLS: Ansonia, Botkins, Bradford, Catholic Central, Cedarville, Covington, Dayton Christian, Fairlawn, Fort Loramie, Franklin Monroe, Houston, Jackson Center, Lehman Catholic, Mechanicsburg, Mississinawa Valley, Newton, Riverside, Russia, Southeastern Local, Tri-County North, Triad, Tri-Village, Twin Valley South, and Yellow Springs. (24)

Division IV District Tournament Friday, May 18, 2018 & Saturday, May 19, 2018 Sites TBD - Eric Silverman, Mgr., Monroe High School, 220 Yankee Road, Monroe, 45050, Business Phone:  513-539-8111.  Cell Phone:  513-253-7287.  E-mail:  esilverman@monroelocalschools.com

Division IV Division I Regional Tournaments May 23 26, 2018. Information to be Announced.

Rev. 3-28-18